ARM Qualcomm CPU 8+4 nie je to klasické 12 jadro, testované pod Win11, hodnoty sú orientačné a zaujímavejšie budú hodnoty aplikačné ktoré poznačí práve architektúra ARM, mať zapnutý Win11 plus benchmarky to asi nebude stačiť, celkom ma zaujíma podpora sw a hw ,firmy sa do toho nepohrnú pre pár predaných kusov, cenovo to nebude lacné , výhody oproti X86 pri prvej generácii žiadne....
Odpovědět2 0
Věta "Rok 2024 možná odstartuje nástup architektury ARM do oblasti notebooků a počítačů" je přehnaně optimistická - hovořil bych spíše o nesmělém začátku snahy o nástup. Není vůbec jisté jak to dopadne. Pokud se ARM CPU stanou rovnocennou alternativou, nedojde k tomu letos, ale až za několik let a bude se muset udělat ještě hodně práce a vyřešit mnoho obtížných problémů. V segmentu notebooků bych uvítal 18" (17") modely, protože stávajících 14" je výsměch.
Odpovědět0 1
"hovořil bych spíše o nesmělém začátku snahy o nástup"
A jak se "nesmělý začátek" liší od "možná odstartuje"? Kde kdo řekl, že to letos předběhne x86? Možné odstartování nástupu přece naprosto jasně říká o začátku nějakého mnohaletého procesu (a to ještě jen možná), ne o jeho dokončení.
Odpovědět3 0
Mohu se mylit, ale v titulku i v canku nejspis chybi dost dulezita informace.
Pokud MS wokna pro arm teprve chysta, tak to mereni vykonu Smartdragona muselo nejspis bezet na nejake verzi linuxu. A hadam, ze cisla za ryzena budou z testu bezicich pod woknama. Ty citovane vysledky jsou tedy nejspis nesrovnatrlne.
Navic u problem s kompatibilitou zminenem v clanku nejde jen o to, jestli pujdou pod arm woknama spustit stavajici wokeni programy. Zasadni otazkouje i jak rychle pobezi. Pokud autor programu neudela a neda k dispozici verzi prelozenou a optimalizovanou pro arm, tak je asi jedina cesta, jak umoznit spusteni nativniho x86 kodu a to emulace.
MS by musel do arm woken pridatl emulator, ktery zajisti nacteni, analyzu programu a interpretaci x86 instrukci na arm procesoru. Tezko hadat jak dobry emulator MS udela, ale jeho rezie urcite nebude nulova. A ze zdanlive srovnatelneho vykonu Smartdragonu udela temer jiste vykon nesrovnatelny.
Takhle to ostatne delal Apple pomoci Rosety pri prechodu od intelu na svoje arm procesory. A nez byly k dispozici arm verze programu, musel se uzivatel spokojit s degradaci vykonu.
PC svetu blizsi ukazka dopadu emulace jsou intel grafiky a fungovani her vyuzivajicich directX9. Intel podporu directX 9 v ovladacich neresil a nechal interpretaci volani jeho funkci na emularoru od MS. Vysledkem byl velmi mizerny vykon starsich her a nasledne obrovska zlepseni jejich vykonu, kdyz to intel zacal resit na urovni ovladacu.
Odpovědět6 0
Tak tak, ono i testování zrovna v geekbench, když je limitované TDP není úplně vypovídající test toho, co člověk nakonec dostane. Ne, že by byl úplně k ničemu, ale výsledky se musí umět interpretovat.
Odpovědět2 0
Ano, GeekBench není moc dobrý na porovnání reálného výkonu, protože zatez rozseka na malé kousky a mezi ně vkládá dobu na ochlazení. To zvýhodňuje špatně chlazené mobilní procesory, které by v plné zátěži poslala rostoucí teplota rychle do kolen. Zatímco opravdu výkonné procesory nutí běžet úplně zbytečně na čtvrt plynu.
V testu, ze kterého se vycházelo, se ještě porovnávají dosažené vysledky podle nastaveného TDP a ne podle skutečné spotřeby. Rozumný test by měl porovnávat výkon procesoru běžícího naplno, jako to dela třeba Cinebrnch. A efektivitu posuzovat podle energie (Wh) potřebne pro dokončení testované ulohy. Procesor s polovičním příkonem než konkurent nemusí být efektivnější. Pokud mu úloha při polovičním prikonu bude trvat 4x dele, spotřebuje na zpracování uklohy 2x více energie a ma tedy 2x horší efektivitu.
Odpovědět2 0
Kdyby jste se podíval na zdroj tohoto článku, viděl by jste, že benchmark běžel na Wndows 11 Insider Preview.
Odpovědět1 0
Dík za doplnění článku o informaci, která v něm nebyla. Z toho zdroje ale stejně není jasné, jak je to s nativností, nebo emulaci bezicich kódů.
Pokud ty Win11 Insider Overview běžely na Smartdragonu, tak to zřejmě bude nějaká ARM verze Windows. Ale není jasné, jaká byla verze toho GeekBench. Jestli šlo o nativní kód pro arm, nebo x86 verzi běžící na emulaci. Hádal bych, ze jde o ARM verzi a pak to je s ryzenrm na Win x86 srovnatelné stejně spatne jako kompletně linuxové testování
Pokud by ale na těch arm Windows běžela x86 verze benchmarku na emulátoru a dávala lepší výsledky než win+win verze na ryzenu, tak by ten emulátor a možná i ten Smartdragonu byly opravdu skvěle.
Odpovědět0 0
Určitě to bylo tak, že na Snapdragonu běžela arm64 verze GeekBench a na Ryzenu běžela amd64 verze. Ale pokud ta "emulace" x86 (amd64) na ARMu je stejně dobrá, jako Rosseta2 v macOS, tak by to až takový rozdíl být nemusel. Otázkou je, jestli se (i tak) dají výsledky porovnávat. Kromě toho, moderní aplikace jsou stejně jenom "zabalené" webové aplikace, které poběží "na všem" stejně - tím myslím na všem stejně blbě se stejnou mega-spotřebou RAMky. Třeba Teams... spuštěné jedno okno, které si vytvoří 9 instancí (nebo jak se tomu správně říká, vlákna?) a v RAMce zabere 2GB. Úchvatné...
Odpovědět0 0
A v tom testu byla spotřeba opravdu jen 23W nebo je to zase jenom číslo aby se neřeklo?
Odpovědět1 0